Cięcie blach laserem pozwala uzyskać w pełni precyzyjny kształt różnego typu materiałów. Dodatkowo, daje ona dużą częstotliwość postępowań, która jest nie do powtórzenia gdy stosujemy inne technologie obrabiania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym jest cięcie blach laserem we Wroclawiu a także inne informacje o tym procesie.
Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|Jak przebiega cięcie blachy za pomocą lasera?
Cięcie za pomocą lasera pozwala na uzyskanie maksymalnie dokładnego kształtu różnego rodzaju materiałów. Co więcej, daje ogromną powtarzalność czynności, jest ona nie do powtórzenia gdy używamy inne technologie obróbki. Czym właściwie jest cięcie za pomocą lasera? Jest to rodzaj obróbki materiału, w trakcie czego użyta zostaje wiązka lasera, rozprowadza ona dużą ilość energii na małej przestrzeni. W czasie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni na której jest materiał, spora część energii się na nią przenosi. To pozwala na wykonywanie precyzyjnych nacięć. Sprawia to, że cięcie za pomocą lasera bez wątpienia wyróżnia się wśród pozostałych metod obróbki materiałów. Warto jednakże pamiętać, iż każdy laser do cięć blachy się od siebie różni. Jakość wiązki laserowej może dosyć istotnie się różnić. Należy również wspomnieć o rodzajach cięcia blachy:
- Odparowanie
- Wypalanie
- Topnienie oraz wydmuchiwanie
- Tworzenie pęknięć
Podczas cięcia blach za pomocą lasera przez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Jednakżę w przypadku metody o nazwie wypalanie, najpierw dochodzi do stopienia materiału. Kolejnym krokiem jest wdmuchanie stopionej części za pomocą gazu.Cięcie laserem blach i metali może być realizowane na jeden z poniższych sposobów:
Cięcie reaktywne
Do niego używa się strumienia tlenu lub mieszaniny chemicznej zawierającej tlen oraz argon. Dzięki temu, że powstaje ciepło, cięcie za pomocą lasera przez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne aniżeli inne sposoby obróbki.
Cięcie z użyciem pęknięć
Metoda jest oparta o tworzenie pęknięć. W jaki sposób to się odbywa? Stosuje się tu wiązki laserowe, doprowadzające konkretny kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów których grubość wynosi minimum 1 milimetr.
Cięcie w stanie ciekłym
Ta metoda jest zwykle stosowana w przypadku metali z wysokich stopów.
Jakie blachy można poddać obróbce?
Realnie to obrobić możemy wszelkie rodzaje blach. Dodatkowo warto też napomknąć , że wiele firm w miastach takich jak między innymi Warszawa czy Wrocław dostarcza usługę cięcia blach za pomocą lasera. Należy tylko mieć w pamięci to że spore znaczenie ma grubość blach, które mają być poddane obróbce. Jeżeli chodzi o blachy aluminiowe jest to minimum 3 mm. W przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów.
Plusy cięcia blach za pomocą lasera – sprawdź je
W przeciwieństwie do innych metod obróbki, laserowe cięcie blach wykazuje dużo zalet.
Do najważniejszych plusów tej metody należą:
- efektywność procesów – dzięki temu, że użyjemy skoncentrowanej wiązki lasera, blacha podlega szybkiej obróbce. W krótkim okresie czasu można uzyskać nawet skomplikowane kompozycje, a element jest od razu gotowy aby go użyć, bez konieczności dodatkowego obrabiania.
- idealna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach ustawiane są automatycznie, dzięki czemu są one powtarzalne. Nawet bardzo precyzyjne, ciężkie do osiągnięcia efekty możemy w 100 procentach {odtworzyć na kolejnym materiale.
- cięcie kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, można ciąć koszty związane ze stratą materiału. Laser wytwarza przecież cienką wiązkę, która zapewnia perfekcyjne cięcie, co nie uszkadza przy tym części materiału, która została.