Co warto wiedzieć o dzikach w Polsce?

Read Time:2 Minute, 13 Second

Ostatnimi czasy liczebność dzika w Polsce bardzo wzrosła i zwierzyna zaczęła wychodzić z lasów szukając pożywienia. Coraz częstszym widokiem jest dzik szukający jedzenia między domami i blokami. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Czy musimy się ich bać i jak oddalić się od nich?

Jaki jest dzik i co zrobić w trakcie spotkania z nim?

Dziki są niezmiernie mądrymi zwierzętami, mają niezawodny słuch i węch i mogą wyczuć obcego z odległości 100 metrów. Zwierzęta te żyją w watahach i są mocno rodzinne.

Dziki kiedy poczują niepokój to mogą stać się wrogo nastawione. Warto wiedzieć również, że są bardzo szybkie. Dorosłe osobniki umieją biec z prędkością do 50 km/h, dlatego ucieczka przed nimi może nie być właściwym pomysłem. Najbardziej odpowiednim sposobem będzie powolne oraz spokojne oddalenie się w przeciwnym kierunku. Jeśli stanie się tak, że dzik rozpocznie atak to pomocny będzie krzyk, dlatego że zwierzęta te boją się hałasu, ale również wejście na drzewo lub płot.

Gdzie możemy zobaczyć w Polsce dzika?

Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie lubią terenów górskich i otwartych więc najczęściej spotkamy je w lasach. Dziki lubią lasy liściaste mieszane, bardzo często spotkamy je w miejscach gdzie rosną dęby ponieważ zwierzęta te bardzo lubują się w żołędziach. Największa ich ilość przebywa na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które mówią, że na terenie Polski może ich żyć mniej więcej 214 tysięcy sztuk.

Dziki jedzą to co jest akurat dostępne. Na obszarach leśnych żywią się żołędziami oraz nasionami sosny. Gdy wchodzą na grunty uprawne szukają buraków cukrowych, ziemniaków albo cebuli. Zwierzęta te umieją również grasować na gryzonie i krety, nie gardzą padliną, a czasami jak mają potrzebę to zjedzą też ślimaki, wije i dżdżownice. 

Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce?

Zbyt duża liczebność tych zwierząt może przyczynić się do zachwiania równowagi w ekosystemie a zatem niezbędne stały się polowania na nie. Z powodu tego, że kiedy poczują zagrożenie bywają agresywne to polowanie na dziki w Polsce może być niebezpieczne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska zostały zawarte szczegółowe informacje na temat zasad polowania na dziki. Używać podczas nich można jedynie broni myśliwskiej o gwintowanych lufach i kalibrze przynajmniej 5,6 mm. Jeżeli mowa o nabojach myśliwskich, obowiązkowe jest stosowanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu znajduje się też informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do dzików znajdujących się przy punktach dokarmiania albo lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce bardzo często odbywa się nocą, ponieważ zwierzęta te właśnie wtedy są bardziej aktywne. Potrzebna jest dlatego bardzo dobra orientacja w terenie, na którym polowanie ma się odbywać.

Źródło: Biuro Ponowa – polowania na dziki

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %