Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie?

Read Time:2 Minute, 26 Second

Nie od dziś jest jasne, że wynajem mieszkań się opłaca. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej zdecydować się na najem krótkoterminowy. Szczególnie dzisiaj, kiedy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. O wiele częściej turyści decydują się na prywatne apartamenty, zamiast pokoi hotelowych. W ten sposób są bardziej niezależni, mogą poczuć się trochę jak w domu, często też cena jest konkurencyjna. Zachęca też do tego coraz większa ilość stron internetowych, na których znajdziemy oferty najmu krótkoterminowego. O czym powinno się pamiętać jeśli to my decydujemy się na wynajmowanie apartamentu turystom i co w szczególności trzeba zrobić?

Gdzie wystawić obiekt na najem krótkoterminowy?

Definitywnie najczęściej wybieraną opcją jest zostanie gospodarzem na portalu Airbnb. Innym sposobem będzie utworzenie firmowego konta na portalu Booking. To w tych dwóch miejscach turyści najczęściej rozpoczynają poszukiwania miejsc noclegowych. Poza tymi najczęściej wybieranymi opcjami zostaje nam też wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową albo na stronie informacji turystycznej.

Powinno się zwrócić uwagę na to, że większe miejscowości, jak między innymi Kraków, nakazują zgłoszenia wynajmowanego mieszkania do specjalnej ewidencji. W Krakowie mowa o ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojego mieszkania działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do listy zajrzeć może każdy zainteresowany. Wszystko to przez wiele zażaleń, które pojawiały się od osób mieszkających w pobliżu wynajmowanych krótkoterminowo lokali.

Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy niezbędne jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby oferować najem krótkoterminowy. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ zgodnie z definicją taki wynajem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a w związku z tym należy działalność gospodarczą założyć. Zdarzały się jednak już przypadki, kiedy to osoby posiadające mieszkania, które były wynajmowane krótkoterminowo, działalności nie zakładały i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który twierdził, że powinni płacić wyższy podatek. Każdy powinien indywidualnie przeanalizować czy powinien działalność zakładać, czy nie jest to konieczne. Każde biuro księgowe w Krakowie na pewno sprawdzi czy trzeba działalność gospodarczą otwierać, czy nie.

Podatek dochodowy od zysku z najmu krótkoterminowego

To co jednak jest pewne, to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Z racji, że najem krótkoterminowy przynosi nam zyski, to musimy to konieczne jest zaliczenie tego jako nasz dochód. Jeśli mamy firmę to najłatwiej będzie pójść po radę do księgowej w Krakowie. Sposobów rozliczania się jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie zasad ogólnych. Wtedy od przychodów możecie odjąć koszty – jest to najbardziej korzystna opcja. Jako koszty można zaliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt i czynsz do wspólnoty. W takiej sytuacji rozliczamy sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zobaczyć – najem krótkoterminowy wymaga załatwienia kilku formalności, o których nie należy zapominać. Pamiętajcie, że zawsze możecie skontaktować się z biurami księgowymi w Krakowie, gdyż tam znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Najem krótkoterminowy nie jest tym samym, co najem długoterminowy i zdecydowanie powinno się policzyć czy jest bardziej opłacalny. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszystkich koniecznych analizach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %