Czy aluminium i miedź nadają się do recyklingu?

Read Time:3 Minute, 31 Second

Współczesny świat jest zdominowany nawoływaniami dotyczącymi ochrony środowiska. Trwa wielka transformacja energetyczna – paliwa kopalne zastępuje się mniej emisyjnymi odnawialnymi źródłami energii. Odchodzi się także od plastiku. Wszystko to w ramach spolwienia(e) coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych.

Co więcej, zasoby naturalne, którymi obdarowuje nas Ziemia są zużywane. Wobec zaistniałych okoliczności, recykling staje się rzeczą nieodzowną.

Segregacja odpadów, którą kojarzymy z naszych domów dotyczy też odpadów metalowych. Nie ma jednak na nie dedykowanych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się w skupie złomu. Jest to o tyle dobre, że jeszcze można w ten sposób zarobić. Skupy z radością przyjmują jak największe ilości metali kolorowych, które po obrobieniu mogą dalej odsprzedawać dodając swoją marżę.

Gdzie oddać metale kolorowe?

Warto zacząć od przedstawienia co się ukrywa pod terminem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale oraz ich stopy, które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane metale kolorowe to np. miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające recyklingowi, metale kolorowe można poddawać odzyskowi. Konieczne są do tego właściwe zasoby i wystarczająca ilość złomu.

Odkupione przez skup metale przechodzą segregację. W dalszej kolejności po niewielkiej obróbce transportuje się je do hut. Huty przetapiają zezłomowany metal w pełnowartościowy produkt. Taki produkt składowany jest w magazynach, skąd pokonuje drogę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają takiemu procesowi to często metale i stopy, zawierające aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie znajdujące zastosowanie w różnych branżach gospodarki. Ich właściwości chemiczne sprawiają, że mają wiele zastosowań. Co więcej – większość rzeczy, z których korzystamy każdego dnia w mniejszym lub większym stopniu opiera się na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium to jedne z najdroższych tworzyw, które można oddać na skupie złomu. Zatem jeśli zgromadzimy sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdej miejscowości spotkamy tego typu firmy.

Miedź, aluminium i ich zastosowanie

Metale kolorowe przez wzgląd na swoją uniwersalność są użyteczne w wielu sektorach. Ich kurcząca się podaż sprawia, że generuje się zapotrzebowanie na odzyskane i przetopione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztochłonnym przedsięwzięciem. Mimo to jest to aktywność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie korzyści dla każdej z zainteresowanych stron.

Kowalski pozbywa się złomu z domu i przy okazji otrzymuje za to pieniądze. Skup aluminium i miedzi otrzymuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie sprzedając go hutom i pozostałym wykazującym zainteresowanie przedsiębiorstwom. Jakie sektory gospodarki najchętniej pracują ze złomami? To zależy od tego, czym dany skup się trudni.

Skup miedzi – jakim branżom pomaga?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest dość miękkim i kowalnym pierwiastkiem. Charakteryzuje się wysoką przewodnością elektryczną. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest częste wykorzystywanie jej w różnego rodzaju urządzeniach i systemach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej pozyskuje się ją wtórnie ze starych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi znaleźć można też w instalacjach hydraulicznych. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – wykorzystuje ją do wytwarzania rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem prądu, miedź też sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala znaleźć ten pierwiastek w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach światowych jest dość wysoka. Zatem, jeśli po remoncie bądź wymianie urządzeń w domu zostało nam trochę tego rudego pierwiastka i chcemy odzyskać część poniesionych kosztów, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie dostaniemy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym martwić – niemal wszędzie handel miedzią jest opłacalny.

Skąd odzyskać aluminium i komu je sprzedać?

Aluminium to następny wysoce ceniony metal. Używa się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co daje możliwość dowolnego zmieniania jego kształtu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście produkuje się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z elementów samochodów, jak również z różnych elementów konstrukcji maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i dla dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

Gdzie skupuje się najwięcej złomu?

Skupy metali kolorowych to przeważnie dobrze funkcjonujące biznesy. Produkcja śmieci, mimo wszystkich apeli nie zmniejsza się. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako miasto stale się powiększające mogłaby być dobrą lokalizacją.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %