Czym jest pamięć masowa i jaką wybrać?

Read Time:2 Minute, 34 Second

Pamięć masowa jest stosowana przy przechowywaniu na niej danych. Pamięcią masową jest między innymi dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale istnieją też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Popularne nośniki danych to na przykład płyta CD, karta pamięci lub pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe powinno się wybrać dla użytkownika prywatnego, a jakie dla użytkownika biznesowego?

Różnice między pamięcią operacyjną a masową?

Pamięć masowa służy do przechowywania plików na stałe. Oznacza to, że nie ważne czy wyłączysz komputer, wyjmiesz dysk, przełożysz go do innego urządzenia, a potem jeszcze raz podłączysz w pierwszym urządzeniu, baza danych, którą wgrałeś będzie tam wciąż. Do momentu kiedy ich nie pousuwasz. 

Pamięć operacyjna za to resetuje się stale kiedy wyłączasz urządzenie. Oznacza to, że po każdym ponownym uruchomieniu zapisujesz ją na nowo, a ona podczas wyłączania zawsze się wyzeruje. Jest tak ponieważ wykorzystywana jest do tworzenia operacji w danym momencie.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Prywatny użytkownik pamięci masowej przypuszczalnie nie wymaga wielkich zabezpieczeń albo nośników danych, które przechowują niesamowite ilości megabajtów. Do użytku domowego bardzo dobrze nada się pendrive lub karta pamięci. Jedno i drugie znajdziemy w różnych wielkościach i są dostępne w każdym sklepie z komputerami a nawet w supermarkecie. Pamięć flash USB pojawia się także w opcjach szyfrowanych – jest to dobre sposób dla bardziej wymagających konsumentów pamięci masowej.

Wymienione rozwiązania będą wystarczające kiedy chcesz zewnętrznego nośnika danych aby trzymać na nim dane takie jak obrazki, filmy a także muzyka. Jest to także świetne uchronienie się na wypadek utracenia tych plików z laptopa.

Pozostaje jeszcze temat pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi jest droższy, ale zdecydowanie solidniejszy i dynamiczniejszy. Jeżeli chcemy powiększyć pamięć naszego sprzętu wystarczy zakupić dysk HDD, ale jeśli chcielibyśmy przyspieszyć jego pracę lepiej zainwestować w dysk SSD. Tego typu pamięć masowa nie jest wymienna. W komputerach do użytku domowego pasują obydwa dyski twarde. Jest to zależne od tego czy laptop służy nam do czytania w internecie wiadomości i oglądania filmów, czy może do wysyłania dużych plików i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaka pamięć masowa do firmy?

Jeśli szukasz przemyślanego narzędzia do firmy to na pewno masz zupełnie inne potrzeby pod względem pamięci masowej niż użytkownik kupujący ją na własny użytek. Niezaprzeczalnie ważniejsza jest ochrona baz danych, które będą tam przechowywane. Mowa tutaj zarówno o ochronie przed błędami użytkowników ale także przed wirusami. Warto również zwrócić uwagę na powstawanie kopii zapasowej, czy jest ta funkcja, jeśli tak to jak to wygląda, czy jest zautomatyzowane czy samemu trzeba o tym pamiętać. W dodatku w korporacji istotne jest aby wszystkie komputery chodziły szybko i bez zakłóceń. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga ten proces.

W dużych korporacjach w biurach graficznych albo programistycznych dużo lepszym wyborem może być dysk SSD niż HDD. 

Ostatnio coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Wykorzystują one dostęp do internetu ale tylko dla wybranych komputerów. Sposób ten jest atrakcyjniejszy cenowo i zdecydowanie bezpieczniejszy niż korzystanie z chmury.

Jeśli chcesz poznać rozwiązania dla firm, zobacz Data Experts – serwis pamięci masowej.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %