Egzamin na prawo jazdy – jak przebiega?

Read Time:2 Minute, 5 Second

Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy szkoła jazdy to miejsce w które musisz się udać. Szkoła jazdy Gdańsk, Kraków, Warszawa – to tylko jedne z miejsc gdzie podejdziesz do egzaminu.

O tym pamiętaj przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu musisz zdobyć profil kandydata na kierowcę. Co to jest? Jest to numer, który nadawany jest każdej osobie starającej się o prawo jazdy. Jak można go zdobyć? Trzeba udać się do właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania wydziału komunikacji. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne. Następnie należy udać się na badania lekarskie, których koszt to około 200 złotych.

Egzamin na prawo jazdy – ile trzeba za niego zapłacić?

Koszt egzaminu jest zależne od kategorii. Niemniej jednak koszt egzaminu teoretycznego jest jednolita, czyli trzydzieści złotych. Z kolei za część praktyczną trzeba zapłacić:

– 140 złotych za kategorie AM i B;

– 170 zł za kategorie B1, C1, D1 i T;

– 180 zł za kategorie A, A1 i A2;

– 200 zł za kategorie C, D i B+E;

– 245 zł za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretycznyi odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko. Egzamin ma formę testową i składa się łącznie z 32 pytań. Są one tak punktowane:

– 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 6 pytań za 2 punkty które mają średnie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 4 pytania za 1 punkt o niezbyt wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 2 pytania za 1 punkt o o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zaliczyć egzamin praktyczny musisz otrzymać minimum 68 punktów na 74 możliwych.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów – pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Podchodzący do egzaminu jest w obowiązku sprawdzić stan techniczny pojazdu, następnie przygotować się do jazdy poprzez m.inn. ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Potem egzaminowany musi wykonać zadania na placu manewrowym, a następnie wyjeżdża na drogę miejską. Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, niemniej jednak egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach. Po zdanym egzaminie podchodzący do egzaminu otrzyma arkusz jego przebiegu. Nie musisz go jednak nigdzie zanosić. Egzaminator samodzielnie wprowadza wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, co uzupełnia profil PKK egzaminującego. Dane przekuje się automatycznie do wydziału komunikacji.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %