Egzamin na prawo jazdy – łatwiej zdać w większym czy mniejszym mieście?

Read Time:2 Minute, 43 Second

Koszalin czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy zawsze stanowi wyzwanie. Mówi się, że liczą się umiejętności zdającego, a nie miejscowość, w którym(ej) podchodzi się do egzaminu. Jednak zdania na ten temat są różne. Oczywiście jak zwykle prawda leży po środku. Część ludzi jest zdania, że łatwiej zdaje się egzamin(u) na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach, inni z kolei uważają, że lepszym rozwiązaniem jest egzamin w większym mieście. Jakie są wady i zalety każdej z tych opcji?

Czym może nas zaskoczyć egzamin na prawo jazdy w większym mieście?

Bezsprzecznym(ą) plusem egzaminu w dużym mieście są umiejętności, które można zdobyć w trakcie nauki, jak i właściwego egzaminu. Kierowanie pojazdem w większych miejscowościach wiąże się z sporym natężeniem ruchu. Tego typu warunki przygotowuje do wielu rozmaitych zdarzeń drogowych, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Często bywają to niecodzienne zdarzenia. Ponadto im więcej manewrów przećwiczy się pod opieką nauczyciela, tym sprawniej pójdzie radzenie sobie z nimi samodzielnie. Spore miasto podsuwa sporo okazji do sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą. Często zakorkowane ronda, czy wielopasmowe, skomplikowane skrzyżowania stanowią wyzwaniem(a) dla wielu osób. Nawet tych bardziej doświadczonych.

Oprócz tego aglomeracje wymuszają także jazdy(ę) pomiędzy autobusami i tramwajami. Standardem są tzw. buspasy – skierowane wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej bądź taksówek. Pozostałe samochody mają zakaz po nich jeździć w określonych godzinach. Kolejnym typowym elementem wielkomiejskiego środowiska są tramwaje. Kierowca musi być uważny i spoglądać w lusterka. 

Kolejnym plusem prawa jazdy w dużym mieście jest wybór szkół. Większy wybór równa się większe możliwości. Większa rywalizacja między szkołami dobrze rzutuje na kursantów. Dlatego, że aby utrzymać się na rynku, instruktorzy muszą gwarantować należytą jakość. 

Egzamin na prawo jazdy w niewielkim mieście – wady i zalety

Na pierwszą myśl może wydawać się, że w mniejszym miasteczku jest wyższa zdawalność. Nawet jeżeli jest to prawdziwe stwierdzenie, należy zastanowić się nad długofalowymi efektami.

Ucząc się jeździć w małej miejscowości kursant z dużym prawdopodobieństwem nie spotka tramwajów. Także autobusów i innych pojazdów będzie mniej. Liczba pieszych także maleje. Innymi słowy skala ruchu jest nieporównywalnie mniejsze. Ponadto w niewielkim miasteczku mniej będzie skomplikowanych skrzyżowań czy innych wymagających manewrów. Mniejszy(e) ruch daje więcej czasu na namysł zanim podejmie się decyzję(i) za kierownicą. I oczywiście, wydawać się może, że jest to czynnik pomocny w zdawaniu egzaminu. Jednak tu pojawia się inna kwestia – w jakim celu osoba zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z prawa jazdy będzie się korzystać rzadko, wtedy niewielkie miasto jest perfekcyjnym miejscem na egzamin. Mniej aut i pieszych, więcej czasu i spokoju na decyzje – wydaje się łatwe. Jeśli jednak pojazd ma być wykorzystywany(e) z dużą częstotliwością wtedy lepszym(ą) pomysłem jest duże miasto. Doświadczenie, które można zdobyć w bardziej ruchliwym środowisku, przeważnie przynoszą korzyści w życiu.

Prawda jest taka, że mimo tych rozważań większość wybierając ośrodek(ku) ruchu drogowego stawia na miejsce(m) zamieszkania. Ważne jest by punkt, w którym zdaje się egzamin było blisko. 

Decyzję o tym, jaki rodzaj miasta jest lepszy pod kątem egzaminu na prawo jazdy, każdy musi podjąć indywidualnie. Trzeba wziąć pod uwagę preferencje i wskazać cel – w jakim celu będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie w przyszłości. Jeślibędzie ono wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zebrać jak najwięcej skilla z jeżdżeniem pod okiem instruktorów. Nawet jeśli na początku będą popełniane(ć) błędy – refleksje z nich wyciągnięte okazują się bezcenne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %