Kupując auto większość osób myśli o tym jak duże jest spalanie. Jest to niezmiernie istotny czynnik, gdyż benzyna nie kosztuje mało i możemy za to zapłacić duże kwoty. Od czego więc zależy spalanie auta i co zrobić, żeby było mniejsze?
Skąd wiedzieć jakie jest spalanie samochodu?
Ile spalają samochody? Najprostszym sposobem jest odczytanie tego komunikatu z czytnika, który jest w prawie każdym dzisiejszym pojeździe. Należy jednak wiedzieć, że informacja ta jest hipotetyczna i nie koniecznie pokazywana wartość będzie prawidłowa. Sprawdzonym, ale mimo wszystko żmudnym sposobem, będzie zmierzenie tego własnoręcznie. W takiej sytuacji najpierw należy napełnić pełen bak paliwa i spisać przebieg, a później wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Mając wiedzę jak wiele km udało nam się przejechać na pełnym baku i widząc ile paliwa udało się wlać do pełna, możemy w prosty sposób wyliczyć spalanie. W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania a na koniec pomnożyć razy 100. W ten sposób zobaczymy średnie spalanie naszego pojazdu przy zrobionym dystansie. Bez dwóch zdań trzeba być świadomym, że zupełnie inne spalanie wyjdzie nam jeżeli całą trasę pokonaliśmy autostradami, a inne spalanie będzie jeżeli jeździliśmy po zakorkowanym mieście.
Dlaczego samochód tak dużo pali?
Duże spalanie samochodu może powodować kilka przeróżnych rzeczy. Bardzo często są to usterki techniczne pojazdu. Dla przykładu niesprawny termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w konsekwencji spalanie paliwa może być większe nawet o 30%. Następną częścią, której niesprawność podnosi spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie działają poprawnie to silnik nie pracuje równo, co za tym idzie paliwo nie jest dobrze dawkowane i często zwiększa się jego spalanie. Część, która nie jest bardzo oczywista i duża ilość osób nie jest tego świadoma, a która ma wpływ na na spalanie paliwa, to opony. Niewystarczające ciśnienie w nich wpływa na wzrost zużycia paliwa. Powinno się więc dbać o taki drobiazg. Dosyć oczywistym czynnikiem, a jednak nie wszyscy o tym wiedzą, jest regularne wymienianie oleju, filtrów a także sprawdzanie stanu świec zapłonowych.
Oprócz usterek pojazdu, na wysokość spalania wpływa nasza technika jazdy. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, ale również w trakcie stania w korku.
Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?
Po pierwsze należy pamiętać o zmianie biegów we właściwym momencie. Nie powinno się szybko startować a potem jechać na pierwszym biegu dopóki nie osiągnie się 30 km/h. Bezsprzecznie lepiej dla naszego portfela jest zmieniać biegi kiedy tylko możemy to zrobić. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Szybkie przyspieszanie oraz hamowanie nie jest korzystne jeśli chodzi o spalanie samochodu. Następnym istotnym czynnikiem jest obciążenie samochodu. Dużo mniejsze spalanie jest, jeśli podróżuje nim tylko jedna osoba. Powinno się więc nie przewozić w bagażniku przedmiotów, które nie są nam potrzebne. Jeżeli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto zrezygnować z podgrzewanych foteli i mocno ustawionej klimy, gdyż wykorzystują one prąd, a to oczywiście wpływa na spalanie.