Teraz ludzie nie wyobrażają sobie życia bez elektryki. Instalacje elektryczne w Gdańsku, Kraków i Warszawa – zakłada się je wszędzie. Pamiętajcie jednak że elektronika może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Właśnie przez to szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, aby instalacja była odpowiednio zabezpieczona. Odpowiednie zabezpieczenie potrzebne jest po to, by ochronić wszelkie urządzenia elektryczne przed przepaleniem. Takie zabezpieczenie najczęściej umieszcza się w rozdzielnicy głównej, która mieści się w pobliżu wejścia do domu.
Jakie są źródła spięć i przepięć w instalacjach?
Źródła spięć i przepięć w instalacjach elektrycznych to:
-
warunki atmosferyczne,
- wyładowania atmosferyczne w napowietrzną linię zasilającą,
- uderzenie pioruna w bramę,
- elektryczność statyczna.
Jakie są źródła zabezpieczeń instalacji elektrycznych?
Wyłączniki nadprądowe
Inaczej mówiąc bezpieczniki chronią naszą instalację przed skutkami po wystąpieniu zwarcia lub nadmiernego obciążenia. Takie zabezpieczenie jest zakładane dla poszczególnych obwodów odbiorczych.
Wyłączniki różnicowo-prądowe
Ochraniają one instalacje przed porażeniem podczas dotyku pośredniego i bezpośredniego. Czym jest kontakt pośredni? Jest to przykładowo dotknięcie urządzenia, w którym nastąpiło uszkodzenie izolacji.Natomiast kontaktem bezpośrednim jest między innymi dotknięcie przewodu który jest pod napięciem. W tym przypadku działanie wyłączników jest to porównywanie prądu płynącego w przewodzie fazowym a tego w neutralnym. Jeśli pojawi się różnica przekraczająca ich prąd uruchomienia, następuje bardzo szybkie odłączenie zasilania.
Ograniczniki przepięć
Czyli ochronniki przeciwnapięciowe. Są to urządzenia które ochraniają instalację elektryczną przed przepięciami. Są one budowane na bazie iskierników lub warystorowe. Te urządzenia to alternatywa drogi przepływu dla prądu piorunowego. Jeżeli ich nie mamy, to prąd przedostaje się do instalacji elektrycznej i wszystkich podłączonych do niej urządzeń.