Jakie są różnice między adwokatem a prawnikiem?

Read Time:2 Minute, 17 Second

Wiele osób ułatwia sobie życie stosując różne terminy synonimicznie. Często jednak różnica między nimi jest znacząca, a stosowane słownictwo okazuje się niestosowne.

Przykładem tego rodzaju błędu jest stosowanie terminów prawniczych. Mówiąc “prawnik” wielu z nas ma na myśli osobę zawodowo zajmującą się prawem. Dlatego mianem prawnika określa się zarówno sędziów, prokuratorów, radców prawnych, a nawet notariuszy. Adwokat Mińsk Mazowiecki to także prawnik. Jest to jednak półprawda.

Trzeba być świadomym, że każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. Warto wytłuścić różnice pojawiające się w tej materii.

Prawnik, a adwokat – podobne, a inne ścieżki kariery

Podstawową różnicą między adwokatem, a prawnikiem jest ścieżka, którą przebyli oni w ramach przygotowania się do praktykowanego zawodu.

Prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia prawnicze. Natomiast by zostać adwokatem, niezbędne jest odbycie trzyletniej aplikacji adwokackiej.

Kandydat na adwokata uczy się do zawodu pod okiem patrona, którym jest przeważnie doświadczony w zawodzie adwokat Mińsk Mazowiecki. Podczas nauki osoba kandydująca zdobywa praktyczne obycie z zawodem – sporządza pisma, prowadzi sprawy i występuje przed sądami.

Niejedna kancelaria adwokacka umożliwia aplikantom możliwość zdobywania wiedzy poprzez praktyki – pracę w danym środowisku i czerpanie nauki od starszych kolegów. Aplikacja adwokacka finalizowania jest czterodniowym państwowym egzaminem, który ma miejsce pod banderą Ministerstwa Sprawiedliwości.

Natomiast prawnik, po ukończeniu studiów może realizować się w dowolnej formule. Może wybrać drogę prokuratorską, sędziowską, radcowską badź notarialną. Może też wykonywać usługi prawnicze w firmach z różnych sektorów. Każdy wybiera indywidualnie.

Jakimi uprawnieniami dysponuje adwokat, a jakimi prawnik?

Adwokat Mińsk Mazowiecki i prawnik różnią się też zakresem uprawnień i obowiązków. Dotyczy ich również inna odpowiedzialność zawodowa.

Przykładowo, adwokat Mińsk Mazowiecki jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby kancelaria adwokacka w sposób nienależyty miała zadbać interesów klienta. W przypadku niezadowolenia z dostarczonych usług klient może ubiegać się o zadouśćuczynienie.

Ponadto adwokaci zobowiązani są do stosowania kodeksu etyki adwokackiej. Wiąże się to z tym, że jest on zobowiązany do zachowania informacji uzyskanych od klienta w sekrecie. Prawnik nie ma takiego zobowiązania, zatem teoretycznie może on przekazywać otrzymywane dane.

Ukończenie aplikacji adwokackiej daje prawo reprezentowania klientów w sprawach sądowych. Dotyczy to także wszystkich etapów przygotowawczych procesu. Prawnik, jako osoba bez stosownych uprawnień nie ma takiego prawa.

Warto jednak pamiętać, że kancelaria adwokacka może zatrudniać osoby nie tylko prawnicze. Rozszerzając wachlarz świadczonych usług, w jej progach mogą znajdować zatrudnienie również prawnicy, radcy prawni czy notariusze.

Z kim rozmawiać o prawie?

Kancelaria adwokacka wydaje się odpowiednim miejscem, do którego trzeba zgłosić w przypadku różnych prawnych wątpliwości.
Jednak nie każda taka niepewność wymaga, by angażował się w nią adwokat Mińsk Mazowiecki. Niejednokrotnie by rozwikłać daną kwestię wystarczy rozmowa z prawnikiem. Prawnik jako osoba znająca legislacyjne niuanse może być pierwszą linią kontaktu.

W zależności od stopnia skomplikowania sprawy, powinniśmy decydować o tym, komu ją powierzyć.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %