Sporadycznie na drodze zdarzy nam się niewielka stłuczka i wtedy w karoserii powstaje wgniotka. Takie wgniotki najczęściej wyglądają mało urodziwie i w dodatku zmniejszają cenę samochodu. Coraz częściej stosowane są bezinwazyjne sposoby usuwania wgnieceń w nadwoziu. Dzięki temu auto może wyglądać jak nowe i zazwyczaj nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek doszło do wypadku. W jakich sytuacjach możliwe jest usuwanie wgniotek i na jaką metodę powinieneś się zdecydować?
Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?
Technika masowania blachy stosowana jest w przypadku takich fragmentów samochodu, do których jest dobry dostęp do tego miejsca od wewnątrz. Jest to przeważnie maska oraz klapa bagażnika. Do tego rodzaju wyciągania wgniotek konieczne jest użycie właściwego sprzętu. Fachowcy potrzebować będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, grubościach i końcówkach a także dźwignie, czyli inaczej heble. Typ używanych hebli zależy głównie od tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Przy użyciu miękkich młotków z podbijakami i prawidłowo dobranych hebli, karoseria jest masowana taką techniką, aby powróciła do swojego pierwotnego stanu. Sprzęty, jakie niezbędne są do wykonania takiego masowania są bardzo drogie i najlepiej byłoby oddać samochód do specjalistów w Krakowie, którzy bezproblemowo pozbędą się z niego wgnieceń. W Krakowie polecana firma, posiadająca wieloletnią praktykę to Eurograd – wyciąganie wgnieceń.
PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?
Jeżeli nasze auto ma wgniotki, ale nie zszedł z niego lakier to możliwe jest zastosowanie sposobu PDR czyli usuwania wgniotek bez malowania karoserii. Na samym początku należy odtłuścić i wyczyścić powierzchnię, a kolejno nałożyć na tę blachę specjalny klej i doczepić właściwe urządzenie. Za pośrednictwem tego narzędzia wyciąga się widoczne wgniecenia blachy. Po całkowitym naprostowaniu blachy usuwa się urządzenie i można zmyć klej przy pomocy zmywacza.
Dużym plusem tej metody jest na przykład brak konieczności wymontowywania jakiegokolwiek z komponentów. Co więcej, często będzie wykorzystywana w przypadku wyciągania wgniotek po gradobiciu.
Tej metody nie warto wykonywać samodzielnie w garażu gdyż wymaga ona pewnych umiejętności i nietaniego sprzętu. Zdecydowanie rozsądniej jest oddać samochód w ręce profesjonalistów, których na pewno wyszukasz w Krakowie.
Ostatnią metodą, którą można wykonać samodzielnie, jest wykorzystanie nagłej zmiany temperatur. W tym sposobie na samym początku musicie nagrzać wgniotkę w karoserii – przykładowo przy użyciu suszarki – a potem błyskawicznie ją schłodzić. W tym celu używa się zazwyczaj suchego lodu oraz sprężonego dwutlenku węgla. Blacha pod wpływem dużej różnicy temperatur powinna się naprostować. Metoda ta ma mimo wszystko nieduży minus – bardzo często podczas tego zabiegu lakier ulega uszkodzeniu i trzeba go ponownie pomalować.
Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany co do tego, czy uda Ci się samemu usunąć wgniecenia z samochodu – zostaw to specjalistom. W Krakowie z pewnością znajdziesz warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.