Krótka historia brania pożyczek

Read Time:2 Minute, 27 Second

Pożyczanie pieniędzy jest znane od tysięcy lat. wstępnie nosiło nazwę lichwa i miało na celu niesprawiedliwe wzbogacenie się pożyczkodawcy. W miarę upływu lat, gdy kształtowało się prawo, zmieniały się też zasady brania pożyczek. Współcześnie za ich dawanie odpowiadają przede wszystkim banki, zaś oferty dopasowane są do indywidualnychosobistychpreferencji konsumentów. Nie zawsze jednak tak to wyglądało. Co powinno się wiedzieć o historii pożyczania?

Czym była lichwa?

głównym elementem lichwy w przeszłości było naliczanie zbyt wysokich odsetek lub pozostałych opłat, wskutek czego pożyczkodawca mógł w szybki sposób się wzbogacić. Było to praktykowanie niesprawiedliwe, gdyż czerpało ze słabszej pozycji pieniężnej dłużnika. W chwili opóźnienia spłaty długu często dochodziło do morderstw czy bezprawnego przekształcania wcześniej ustalonych warunków pożyczki. Kiedy takich sytuacji zaczynało być coraz więcej, zaczęto kształtować prawo podatkowe, które dobrze funkcjonuje współcześnie. 

Pożyczanie pieniędzy dawniej

Pożyczki – nie tylko w odniesieniu do pieniędzy, ale i dóbr materialnych – są z człowiekiem od dawna. Historyczne wzmianki o pożyczkach sięgają II w. p.n.e., gdy w wartościowych obecnie Księgach Manu umieszczono pobieżne wskazówki o zasadach udzielania i przyjmowania pożyczek wśród krewnych. Kolejne wzmianki zauważymy w historii starożytnych Greków i Rzymian, którzy sięgali po inspiracje od Żydów. Wydaje się, że to właśnie ich prawo religijne w dużej mierze wpłynęło na rozwój hipoteki. Rzymianie i Grecy zabezpieczali pożyczki w majątkach ruchomych. Rozwój bankowości uległ zahamowaniu na chwilę po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu bardziej ceniono oddanie długu gruntem, czego mogli dokonać też potomkowie dłużnika, choć istniała możliwość spłaty pieniężnej. 

Pożyczanie pieniędzy w XIX wieku

Współczesne metody pożyczania zaczęły kształtować się podczas rewolucji przemysłowej. W 1890 roku w Ameryce istniał już rynek kredytowania nieruchomości z ofertą przeznaczoną dla różnych klientów, również tych mniej zamożnych. Pierwsze udzielone kredyty musiały jednak być spłacone w trakcie 5-6 lat i nie mogły przy tym przekraczać 50% wartości gruntu. Dalej miały cechy lichwy, ponieważ pożyczkobiorca musiał końcowo oddać znacznie wyższą sumę niż tę, którą pożyczył. Korzystniejsze dla dłużników oferty przygotowało m.in. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, które działało w Warszawie od 1825 roku. Spłata była rozłożona na kilkadziesiąt lat, a odsetki roczne nie wynosiły więcej niż 6%.

Kształtowanie się pożyczania w teraźniejszości

Obecnie banki i pozostałe placówki udzielające pożyczek muszą starannie przestrzegać prawa. Eliminuje to ryzyko lichwy czy niesprawiedliwego podejścia do pożyczkobiorcy. Aktualna ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na pożyczającego obowiązek podania rzeczywistej stopy rocznej oprocentowania oraz ostatecznej sumy do zapłaty. Musi to nastąpić jeszcze przed podpisaniem umowy. aktualnie lichwa jest przestępstwem opisanym w Kodeksie Karnym i zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. 

Jak znaleźć najlepszy bank dla siebie?

Współcześnie wybór banku nie stanowi już najmniejszego problemu. Wszystkie placówki posiadają przejrzyste strony internetowe, gdzie znajdziemy wszystkie konieczne informacje dotyczące korzystania z usług. ponadto należy przejrzeć tzw. rankingi. Ranking pożyczek wykonywany jest na podstawie najistotniejszych właściwości, takich jak RRSO, oprocentowanie czy prowizje banków. Dzięki temu pożyczkobiorca jest w stanie dokonać wyboru banku z najkorzystniejszą ofertą dla siebie. Dzięki współczesnemu prawu mamy pewność, że wzięty przez nas kredyt będzie transakcją chronioną prawnie i jednocześnie nie narazimy się na lichwę.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %