Montaż konstrukcji stalowych – jak przebiega?

Read Time:3 Minute, 52 Second

Konstrukcje stalowe stają się coraz bardziej popularne. Ich główną zaletą jest stosunkowo niski koszt w stosunku do tradycyjnego budownictwa. Taka stalowa budowla bez wątpienia jest również bardzo odporna i szybko się ją stawia. Budowle zmontowane w ten sposób projektuje się indywidualnie na zamówienie. Ich konstrukcja zależna jest od przeznaczenia, a także od wymagań zamawiającego. Jest to dobre wyjście dla przedsiębiorców potrzebujących dużych hali magazynowych „na szybko”. Jest to budowla, którą bez problemu można w późniejszym czasie rozbudować w zależności od potrzeb. Konstrukcje ze stali są idealnym rozwiązaniem skierowanym szczególnie dla przemysłu. Ich uniwersalność pozwala na znalezienie rozwiązań niemal w każdej branży. Przedsiębiorca, który ma wątpliwości co do tego typu konstrukcji może skonsultować się z wykonawcą w celu dokładnego omówienia projektu i jego rozwiązań. 

Po pierwsze – projekt

Tak jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, tak i planując postawienie stalowej konstrukcji należy sporządzić odpowiedni projekt. Instalacją takiej hali zajmują się od początku do końca profesjonalne firmy. Projektanci przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z klientem na temat jego wymagań, opracowują indywidualny  projekt. Oczywiście taki projekt powstaje z uwzględnieniem charakterystyki branży. Inne konstrukcje projektowane są dla rolnictwa, inne natomiast dla hal produkcyjnych. Wykonawca potrzebuje także informacji o tym, czy dana konstrukcja ma być np. tylko dla produkcji, czy klient potrzebuje w niej część dla administracji. Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę to, czy dana konstrukcja będzie kiedyś poszerzana. Po dostarczeniu specjalistom dokładnych wytycznych, przystępują do pisania projektu, który składa się z:

  • części opisowej – w niej znajdują się dane na temat fizycznych cech konstrukcji, surowców z jakich będzie stworzona, oraz wszelkiego rodzaju obciążeń,
  • części wykonawczej – można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju instruktaż montażu hali. Opisane są w nim wszystkie fazy montażu, z uwzględnieniem kolejności łączenia części. 

Z pewnością taki projekt zawiera także wszelkie dane na temat kosztów postawienia takiej budowli, oraz rysunki wizualizujące obiekt. Po zakończonym etapie projektowania, można przejść do kolejnego, czyli uzyskania wymaganych pozwoleń. 

Jakie pozwolenia potrzebne są przy instalacji konstrukcji ze stali?

Jeśli chodzi o budowę konstrukcji stalowych, także w przypadku niezbędnych pozwoleń nie różni się od tradycyjnego budownictwa. Prace montażowe można zacząć dopiero po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń. Oczywiście najistotniejszym dokumentem, bez którego taka konstrukcja nie będzie mogła powstać, jest pozwolenie na budowę wydane przez odpowiedni urząd. Rozpoczęcie instalacji trzeba zgłosić do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po otrzymaniu zgody na budowę, trzeba wyznaczyć kierownika budowy. Zgodnie z prawem budowlanym, taki specjalista posiada niezbywalne obowiązki, które dotyczą przede wszystkim: przejęcie nadzoru nad placem budowy, zapewnienie bezpieczeństwa, nadzór nad prowadzeniem dokumentacji, oraz wykonywanie zadań opisanych w dzienniku budowy. 

Jak właściwie przygotować teren pod montaż konstrukcji ze stali?

Po zgromadzeniu wymaganej dokumentacji trzeba przystąpić do prac fizycznych. Z pewnością przed postawieniem takiej hali niezbędne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Aby cała konstrukcja była stabilna i trwała, wykonawca musi dopilnować odpowiedniego wyrównania terenu. Jeśli wymaga tego plac budowy trzeba wykonać odwodnienie lub ewentualną wymianę gruntu. Po odpowiednim przeprowadzeniu tych prac można przejść do wylania trwałych i solidnych fundamentów. 

Jak montować konstrukcje ze stali?

Montaż konstrukcji ze stali składa się z kilku kluczowych etapów, czyli tzw. kamieni milowych. Bez wątpienia takim momentem jest wznoszenie elementów nośnych, które nadają kształt obiektu. Konstrukcja takiej hali może być całkowicie stalowa, lub żelbetowo – murowa. Odpowiednie wzniesienie całej konstrukcji ma zasadnicze znaczenie dla następnego elementu, czyli montażu dachu. Aby można było przejść do tej fazy, cały szkielet musi być stabilny i właściwie zmontowany. W tego typu budowlach dach najczęściej zrobiony jest z blach falistych lub trapezowych. Projekt zawiera również informację o sposobie odprowadzania wody z dachu. Może to być drogą grawitacyjną, lub podciśnieniową. 

Jak stawia się ściany w konstrukcjach ze stali?

Następnym etapem wznoszenia hali jest montaż ścian. Mogą być one zarówno izolowane, jak i wykonane z blach trapezowych. Bez wątpienia zależy to od od wymagań inwestora i przeznaczenia takiego obiektu. Po zamontowaniu ścian można przejść do tzw. stolarki, czyli montażu drzwi, okien, doków załadunkowych, oraz wylania posadzki. Trzeba pamiętać także o doprowadzeniu wody, kanalizacji, prądu czy ogrzewania. Także tutaj wszelkie instalacje branżowe zależą od przeznaczenia hali i wymagań przedsiębiorcy. 

Etap wykończenia konstrukcji stalowej

Z pewnością ważnym etapem jest etap końcowy, czyli prace wykończeniowe. Po powstaniu całej budowli, doprowadzeniu instalacji branżowych, trzeba przejść do jej wykończenia, czyli malowania ścian, kładzenia podłóg, zagospodarowani terenu wokół czyli ogrodzenie, parkingi, drogi. Także na tym etapie ilość prac zależy od potrzeb inwestora. Zbudowanie takiej konstrukcji ze stali jest procesem składającym się z wielu etapów. Ważne, aby cały proces był odpowiednio rozplanowany, wówczas będzie sprawnie przebiegał. Powstanie takiej stalowej konstrukcji jest znacznie szybsze, niż postawienie tradycyjnego budynku, a także znacznie mniej kosztowne. Należy pamiętać, że jeśli przedsiębiorca planuje rozwój swojej działalności taką halę można bez problemów rozbudować. Bez wątpienia musi to być umieszczone w projekcie. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %