Na czym polega obróbka skrawaniem?

Read Time:2 Minute, 19 Second

Aby fragmenty materiału zmieniły się w rzeczywiste kształty, trzeba je obrobić. Jedną z procedur jest odlew. Jednak by osiągnąć wysoki stopień precyzji, trzeba skorzystać z bardzo złożonych technik odlewniczych, lecz i tak odlaną bryłę trzeba obrobić do ostatecznego wyglądu, szlifując nadmiar surowca w postaci nadlewów.

Alternatywą może być tak zwana obróbka skrawaniem. Ta nowoczesna technika pozwala na bardzo szczegółową obróbkę metali, lecz nie tylko, można ją używać też przy obróbce drewna, szkła, kamienia jak też tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki mamy ogromną staranność wykonania, a także powtarzalność kształtów. Dziś powiemy ci więcej o jakże często stosowanej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Wpis stworzyłem w opraciu o materiały na stronie firmy Masz-ZAP.

Czym właściwie jest obróbka skrawaniem?

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to pozbycie się zbędnego tworzywa, aż do pozyskania pożądanej formy. Taka technika obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, iż by otrzymać dany kształt przeba kolejno usuwać warstwy niepotrzebnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać z użyciem przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednakże najnowszym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż tradycyjne techniki, lecz też umożliwiają dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich zaletą jest dokładność, z jaką wycinają kształt. Dzięki dobremu zaprogramowaniu maszyny mamy możliwość zrobić bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżniamy kilka metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na ukształtowaniu wycinanego obiektu za pomocą ruchu tylko jednego fragmentu noża. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym wypadku kształt powstaje przez odwzorowanie w materiale obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Kształt noża warunkuje w ten sposób uformowanie przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie podanej metody sprawia, iż narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur przedmiotu powstaje więc dzięki zazębieniu się powierzchni przedmiotu z ostrzem. Jednakże bywa to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko stosowane rozwiązanie.

Kolejne etapy obróbki skrawaniem

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zwykle podzielone są ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw oraz przygotowanie materiału do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację produktywności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest większość zbędnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący etap podczas obróbki skrawaniem. Podczas frezowania na tym etapie uzyskuje się pożądany kształt, dlatego ten etap jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest także wygładzana oraz dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %