Nie rozumiesz nowych przepisów związanych z Nowym Ładem? Zapraszamy do lektury

Read Time:2 Minute, 54 Second

O modyfikacjach w przepisach w związku z wejściem od zeszłego miesiąca Nowego Ładu słyszy się od dawna. Niestety dopiero po ich wejściu zobaczyliśmy jak wiele nieprawidłowości posiada. Na samym początku mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i sporo pracowników cieszyło się na wejście takich przepisów. W styczniu, kiedy mogliśmy zobaczyć pierwsze wypłaty wyszło jednak, że większość pracowników nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale bardzo dużo traci. Księgowa Kraków i w pozostałych miastach ma kłopot, żeby dobrze wytłumaczyć interesantom jakie są modyfikacje i czy powinni składać przez to jakieś dokumenty. Zobaczmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i co planuje w związku z tym Polski Rząd.

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?

Ta ulga wzbudziła bardzo dużo emocji. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny stracić na wprowadzeniu nowych przepisów. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co się stanie, jeśli w trakcie roku pracownik będzie na dłuższym L4, dostanie awans i będzie zarabiać więcej, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że w takim przypadku osoba taka musi zwrócić znaczną ilość zarobionych środków do Skarbówki przy następnym rozliczeniu PIT. To sprawia, że pracownicy nie mają pojęcia, czy mają składać dokument, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że każdy kto zarabia do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Nowym Ładzie, otrzyma rekompensatę. Skarbówka jednak twierdzi, że nie ma systemowej możliwości uruchomienia tego i Polacy tak naprawdę dalej nie mają pojęcia co robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością zrobią wszystko, żeby Wam jak najlepiej doradzić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Co z przedsiębiorcami w Polskim Ładzie?

Jeszcze zanim powstał Nowy Ład można było dostrzec, że przedsiębiorcy mają gorsze warunki przy rozliczaniu się. Teraz przepisy, które wchodzą w ramach Polskiego Ładu, jeszcze bardziej uprzykrzają życie przedsiębiorcom, którzy nie będą mogli spokojnie sprzedać wykupionego z leasingu samochodu przed upływem 6 lat. W innym wypadku niezbędne będzie zapłacenie od tego podatku. Do końca zeszłego roku czas ten wynosił 6 miesięcy. Drugą istotną i niestety negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że jak można się domyślić przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny pokazuje to, że są oni w o wiele gorszej sytuacji niż osoba fizyczna pracująca na umowę o pracę.

Czy Polski Ład jest przemyślany?

Osoby specjalizujące się w prawie podatkowym uważają, że tak duża reforma podatkowa powinna być o wiele bardziej i rozsądniej przemyślana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W zeszłym roku wiele się słyszało, że dzięki temu większość osób zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, prawda jednak pokazała coś zupełnie odwrotnego. Nawet jeśli Ci najgorzej zarabiający zyskują kilkaset złotych w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Dodatkowo tracą nie tylko Ci bogaci, ale także rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy planowaniu Polskiego Ładu. Nie jest także niczym nowym, że w dużo gorszej sytuacji są jak zawsze przedsiębiorcy. Jeśli macie kłopot z obliczeniem czy rozliczać się przez ryczałt, czy podatek liniowy, lub nie rozumiecie do końca nowych przepisów to spróbujcie skorzystać z usług księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i przedstawiają najlepsze scenariusze dla Klientów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %