Praworządność po naszej stronie

Read Time:3 Minute, 12 Second

Nie można w żaden sposób zaprzeczyć, że praworządność to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania społeczeństwa nie tylko naszego państwa, ale również mnóstwa innych. Zjawisko to zapewnia wysoki komfort funkcjonowania dla obywateli, którzy mają gwarancję tego, że różnorakie konflikty zostaną rozwiązane sprawiedliwie, przestępcy skutecznie osądzani, a na wyroki sądów nikt nie będzie miał zgubnego wpływu. Oczywiście dobrze jest mieć świadomość, że nie są to jedyne cechy szczególne praworządności – można wymienić ich znacznie więcej. W obecnych czasach jest to zagadnienie, które zdecydowanie należy intensywnie poruszać. Bez praworządności bowiem nasze społeczeństwo nie funkcjonowałoby przesadnie dobrze – mamy do czynienia ze swoistym fundamentem, na którym budujemy nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz ogólny komfort codziennego funkcjonowania. Z tego powodu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić na krótki wywód na temat poszczególnych aspektów praworządności.

Wolne media

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że praworządność nie ogranicza się jedynie do skutecznego działania organów sądowniczych, ale również należy położyć nacisk na różnego rodzaju kwestie czysto społeczne. Pośród nich wyszczególnić trzeba bez wątpienia wolne media, które powinny działać sprawnie, cechować się niezależnością i nie mogą być w żaden sposób ograniczane czy cenzurowane przez państwo ani inne czynniki. Dzięki temu obywatele mają gwarancję korzystania z informacji z różnych źródeł, opinii oraz reportaży tworzonych przez niezależnych publicystów i dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale również w znacznie bardziej szerokim ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, mamy do czynienia ze zjawiskiem niezwykle przykrym i zgubnym, który godzi w praworządność, na jaką wszyscy jako obywatele bez wątpienia zasługujemy.

Wolność zgromadzeń

Następnym niewątpliwie istotnym aspektem praworządności jest wolność do organizowania wszelkiego typu protestów, marszów oraz innego rodzaju form poparcia lub sprzeciwu różnorakim zjawiskom, zwykle powiązanych z działaniami obecnej władzy. Niewyobrażalnie ważne jest to, aby obywatele mogli nie tylko jeśli chodzi o wyrażanie swoich opinii, ale również manifestowania ich, niezależnie od tego, z czym się zgadzają lub nie – jest to potężny filar zarówno praworządności, jak i demokracji.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Żeby obywatele mogli mieć satysfakcję z pełni swoich praw oraz mieli możliwość wykonywania pewnych czynności, kluczowe są sprawnie funkcjonujące urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z takimi właśnie instytucjami i regularnie pojawiają się pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – korupcja wśród urzędników jest zatem niedopuszczalna i nikt nie może w jakimkolwiek stopniu wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Jeśli chodzi o sprawy karne czy cywilne, nikt nie może być “lepszy”. Każdy z nas powinien przestrzegać tych samych zasad, ponosić identyczną odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Niedopuszczalne są sytuacje, w których istnieją równi i równiejsi w kwestii prawa – jest to wtedy znaczna skaza na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że sprawiedliwy proces oraz odpowiedni prawnik należą się każdemu, niezależnie od tego, w jakiej sprawie toczy się postępowanie. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy zdecydować się również na zatrudnienie zaufanego specjalisty w tym zakresie. Na działania i decyzje prawników również państwo nie może pod żadnym pozorem mieć wpływu, gdyż znacznie gryzie się to z ideą praworządności.

Wolne wybory

Decydowanie o rządzącej nami władzy to jedna z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Bez wolnych wyborów nie można stwierdzić, że żyje się w wolnym kraju, jeśli ten jest zadeklarowany jako kraj demokratyczny – mówimy chociażby o kraju, w którym żyjemy. Z pewnością każdy prawnik to powie. W obecnych czasach ciężko zwizualizować sobie komfortowe życie w państwie, w którym władza nie jest wybierana w wolnych wyborach – spójrzmy między innymi za naszą wschodnią granicę i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Walczmy o praworządność

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że praworządność jest jednym z najbardziej potrzebnych elementów funkcjonowania każdego państwa. Z tego powodu z tym musimy dbać o swoje prawa i domagać się praworządności na wszelkie możliwe sposoby.

Źródło: kancelaria-apc.pl

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %