Sposoby hydroizolacji piwnicy

Read Time:3 Minute, 7 Second

Piwnica przez wzgląd na swoje położenie pod powierzchnią gruntu jest bardzo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są dobrze uszczelnione przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Aby temu przeciwdziałać stosuje się hydroizolacje piwnicy. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zagadnieniem stosunkowo łatwym w porównaniu do hydroizolacji ścian fundamentowych. Niestety, związane jest to z przeprowadzeniem wyjątkowo drogich prac ziemnych, co w niektórych sytuacjach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej jest w sytuacji domów dopiero budowanych. Dlatego dobrze taką izolację zrobić w momencie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odkryte. Najczęściej hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą lub masą bitumiczną. Są to dobre sposoby zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy warto wykonać?  

Przepisy prawa budowlanego w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację fundamentów. Z tego powodu jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak niezbędna i trzeba odkopać fundamenty, co jest wyjątkowo drogie. Jeśli chodzi o domy, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z na pewno niezbędna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z łatwością znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do środka piwnicy. W późniejszym okresie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, oraz pleśni. Z tego powodu już w momencie budowy domu trzeba zadbać o efektywną i rzetelną hydroizolację fundamentów. Warto dopilnować, żeby surowce użyte do zabezpieczenia były nienagannej jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany będą wyjątkowo skomplikowane. Warto także wziąć pod uwagę rodzaj gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez kilka miesięcy. Z tego powodu przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi zazwyczaj znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Jakie materiały są potrzebne do zrobienia hydroizolacji piwnicy

Ważna jest odpowiednia jakość materiałów z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów powszechnie się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż charakteryzują się większą odpornością. Nie można zapominać, że tego rodzaju maty nietrudno pękają podczas zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się za pomocą zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych zazwyczaj stosuje się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są metody izolacji piwnicy? 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja fundamentów umożliwia zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu warto dopilnować, aby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed wybudowaniem fundamentów trzeba zabezpieczyć je przed podciąganiem wody z gruntu. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po zakończeniu tego etapu należy rozpocząć następne prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu potrzebne jest w sytuacji niektórych rodzajów gruntów oraz konstrukcji budynków. Na ściany fundamentowe często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego potrzebne jest ich odpowiednie zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu ścian fundamentowych należy odczekać nawet kilka tygodni, aby materiał odpowiednio wysechł. Ważne, żeby w takiej sytuacji z nakładaniem kolejnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty odpowiednio wyschną, ich powierzchnię należy starannie oczyścić. Następnym krokiem jest położenie tynku, a óźniej warstwy hydroizolacyjnej. Jeśli budynek posiada piwnicę warto położyć również izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów szczególnie w sytuacji domów podpiwniczonych jest wyjątkowo istotnym etapem. Pozwoli w dłuższej perspektywie z wodą przedostającą się do wewnątrz i drogich poprawek w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %