Sposoby zatrudnienia zdalnego dla 16-latków

Read Time:4 Minute, 7 Second

Wielu ludzi w młodym wieku chciałoby znaleźć pracę przed skończeniem 18 lat. W jakim wieku jest to możliwe zgodnie z przepisami prawa? Jakiej pracy szukać i gdzie? Zatrudnienie nieletnich dla pracodawców jest opłacalne, ponieważ związane jest z określonymi oszczędnościami, aczkolwiek należy pamiętać o spełnieniu kilku wymogów. Obecnie możliwości są o wiele większe, a to dzięki dużemu postępowi technologii, a ściślej mówiąc internetu. Nieletni poniżej 18 roku życia ma więc szansę znelezienia pracy online, która da możliwość połączyć obowiązki szkolne z dorabianiem pieniędzy, i pozwoli zaoszczędzić czas na dojazdach. Dlatego praca na odległość dla młodocianych zyskuje coraz większą popularność. 

Tekst powstał w oparciu o informacje z bloga https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Zatrudnienie dla niepełnoletnich- najważniejsze wymogi

Początkowo należy postawić pytanie kto to jest osoba nieletnia? Polskie prawo mówi, że jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Według prawa wyjątek stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która wkroczyła w związek małżeński za pozwoleniem opiekunów prawnych. Taka sytuacja sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby pracodawca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka warunków. Przede wszystkim nieletni powinien mieć ukończoną szkołę podstawową, a także przedłożyć od lekarza, że taka praca nie nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Zazwyczaj zatrudnienie takiej osoby ma miejsce w sytuacji przysposobienia zawodowego. W sytuacji kiedy nie ma odpowiednich umiejętności, zatrudnienie może mieć miejsce tylko do pracy niezbyt ciężkiej. Opłaca się w takiej sytuacji poszukać pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten wymóg. 

Praca dla osób młodszych niż 16 lat

Powyższe zasady dotyczą nieletnich od 16 lat, a czy istnieje szansa na zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie dziecka do 16 roku życia jest dostępne tylko dla nie wszystkich przedsiębiorców. Warunki te są uregulowane przez kodeks cywilny. Osoba młodociana może podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji pracodawca musi zgłosić się do inspektora pracy w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia, oraz musi otrzymać od opiekunów prawnych pisemne pozwolenie. Warto wspomnieć, że inspektor nie da pozwolenia, jeżeli praca jest zbyt ciężka i może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie nie pozwala na wypełniania obowiązku szkolnego. Praca, która może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia młodocianego to np.: zatrudnienie przy uboju, praca wymuszającą jednakową pozycję, praca polegająca na noszeniu sporych ciężarów oraz taka, gdzie istnieje spore ryzyko powstania wypadku. Oczywiście taki zatrudniony nie powinien także pracować w godzinach ponadliczbowych, a także w godzinach nocnych.

Gdzie nieletni może znaleźć zatrudnienie?

Można znaleźć dużo ciekawych ofert pracy dla osoby niepełnoletniej. Warto mieć na uwadze, aby była to praca łatwa nie sprawiająca zagrożenia dla zdrowia. Nastolatek znaleźć zatrudnienie m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca jedynie w sezonie, ale z chęcią podejmowana przez nieletnich. W sezonie letnim zapotrzebowanie na siłę roboczą wzrasta, a zatrudnienie osoby młodocianej wydaje się bardzo dobrym pomysłem.
 • W restauracji- tutaj można podjąć zatrudnienie jako kelner, albo jako pomoc kucharza
 • Roznoszenie ulotek- jest to jedna z popularniejszych prac dla małoletnich, nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
 • Pet sitting- wyprowadzanie psów na spacer, karmienie kotów.
Oczywiście jest znacznie więcej wersji pracy dla nieletnich. To jedynie niektóre pomysły z najczęstszych zajęć. Można również spróbować znaleźć zatrudnienie w dziedzinie, w której nastolatkowie czują się dobrze. Takim przykładem jest robienie makijażu zwłaszcza przez nastolatki, lub robienie zdjęć. Wielu młodych ludzi spędza czas przy grach komputerowych, dlatego dla nich wymarzoną pracą może być testowanie gier. Co więcej nie należy zapominać o sposobności pracy zdalnej dla nastolatków, jest to opcja warta przemyślenia, ponieważ zazwyczaj można wykonywać ją w odpowiednim dla siebie czasie. 

Pomysły na pracę zdalną dla 16 latka

Praca zdalna ze względu na wygodę jest coraz bardziej popularna, również wśród nastolatków. Pozwala pogodzić obowiązki szkolne z pracą zarobkową, co więcej pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Dzięki udogodnieniom jakie daje internet, nastolatkowie mają obecnie dużo możliwości. Oto kilka pomysłów na pracę zdalną, jakiej może szukać się młodzież:

 • Wypełnianie ankiet- najpowszechniejsza forma dodatkowego zarobku w internecie. Co więcej nie trzeba podpisywania jakichkolwiek umów, wystarczy założyć profil na właściwym portalu. Zarobki nie są co prawda najwyższe, ale na skromne kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to doskonała praca online od 16 lat, ale niektóre portale pozwalają logowanie już od 13 roku życia.
 • Pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależą od liczby zleceń, oraz umiejętności copywritera, dlatego jest to doskonała praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest także praca bardziej wymagająca, idealnie by było gdyby małoletni pisał bloga na temat powiązany z jego hobby. Wówczas z na pewno ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnimi czasy coraz więcej ludzi, a zwłaszcza młodzieży próbuje swoich umiejętności w mediach społecznościowych. Zamieszczają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Oczywiście im bardziej popularne konto, tym większe zarobki, które w tej sytuacji potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym korzyściom jest szczególnie polecana dla ludzi młodych. Z pewnością jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu młodych ludzi, oraz pozwala na jednoczesną naukę w szkole. 
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %