Szczotki techniczne – rodzaje i zastosowania

Read Time:2 Minute, 27 Second

Gdzie i jak wykorzystuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to dość duża część towarów, w której znajdują się rozwiązania przydzielone do wykonywania całego szeregu zagadnień w przeróżnych branżach i przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe używa się jako elementy urządzeń i linii produkcyjnych, do usuwania zabrudzeń, nanoszenia wszelkiego typu substancji, ale także jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie oraz transportowanie stosowanych przy produkcji towarów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej nawierzchnię oraz używa się je jako komponenty spajające. Szczotki przemysłowe są potrzebne w zamiatarkach i narzędziach czyszczących. Wykorzystuje się je zarówno w zamiatarkach przeznaczonych do utrzymania czystości wielkich powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, a także wnętrz budynków biurowych czy handlowych, lecz także większych terenów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe używa się nie tylko do sprzątania resztek po konkretnych procesach technologicznych, przykładowo zamiatania wiórów, trocin czy pyłu, jak również do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w likwidowaniu ostrych krawędzi oraz zadziorów, zdejmowaniu powłok farb.

Typy szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, surowcem skonstruowania, ziarnistością a także siłą ścierania.

 Wybór prawidłowej szczotki zależy przede wszystkim od potrzeb i rodzaju przeprowadzanych prac. Do najważniejszych typów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do współpracy ze szlifierkami kątowymi, a przede wszystkim ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd też jej nazwa. Zapewnia możliwość dotarcie do zakamarków trudnodostępnych, gdzie na przykład szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane wykonane są z druta stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. W zależności do użytej stali oraz grubości drutu przeznaczone są do różnych materiałów.
  • szczotki walcowe – to specjalny rodzaj szczotek przemysłowych instalowany w maszynach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych  na przykład w urządzeniach czyszczących między innymi dywany czy terakotę, oraz w tzw. szorowarkach do czyszczenia twardych powierzchni o sporych, trudnych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – dedykowane są do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków a także powierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, iż powierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie umieszczone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego rodzaju są używane do mycia oraz czyszczenia, a także obróbki nawierzchni czy nakładania na nie warstw z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – charakteryzują się swoistą konstrukcją, ponieważ włosie jest w nich rozłożone w rzędzie. Szczotki listwowe bardzo często wykorzystuje się jako uszczelnienia, między innymi na długości krawędzi drzwi. Są również stosowane jako podzespoły linii transportowych równocześnie do właściwego pozycjonowania, a także uszczelniania w trakcie wykonywania następnych kroków obróbki, a także czyszczenia samego urządzenia oraz transportowanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które zazwyczaj wykorzystywane do transportu wielorakich wyrobów transportowanych na liniach produkcyjnych. Włosie umieszczane jest w modułach montowanych do przenośników przemysłowych – przeważnie pasowych albo płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach utrzymywać przemieszczany obiekt w wybranym ułożeniu ewentualnie ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie osadzane na płaskich obudowach o jakimkolwiek kształcie, przeważnie prostokątnych. Używa się je zwykle jako podkładek, na których przechowywane są niezwykle czułe na uraz materiały oraz elementy, które zostały wcześniej poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe używa się w systemach transportowych.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %