Szkolenia BHP – najczęstsze pytania

Read Time:2 Minute, 44 Second

Bardzo ważnym zadaniem pracodawcy jest ochrona życia i zdrowia osób zatrudnionych. Warunki pracy muszą być nieszkodliwe i higieniczne. Żeby pracownicy byli całkowicie bezpieczni potrzebne jest organizowanie kursów BHP, co także jest obowiązkiem pracodawcy. To, jak często i jak muszą odbywać się tego typu szkolenia bhp zależy od stanowiska pracy. Jasne jest, że poziom niebezpieczeństwa inny jest na stanowisku administracyjnym, a inny dla pracownika budowy pracującego na rusztowaniach. Takie kursy są także organizowane zaraz po zatrudnieniu nowego pracownika do pracy, który bezwzględnie powinien przestrzegać zasad BHP, aby bezproblemowo przystąpić do obowiązków. Kto jeszcze ma obowiązek odbycia takich szkoleń? Czy studenci na praktykach także powinni w nim uczestniczyć? Kto organizuje takie szkolenia i ile one trwają? 

Kto ma obowiązek zaliczyć kurs BHP?

Zgodnie z polskim prawem, każdy niedawno zatrudniony pracownik podlega obowiązkowi odbycia kursu BHP. Odstępstwem od reguły jest sytuacja, kiedy ten pracownik był zatrudniony wcześniej na tym samym stanowisku u danego pracodawcy. Z wymogu tego nie są zwolnieni także studenci, którzy zaliczają praktyki, ani uczniowie szkół zawodowych. Poza szkoleniami wstępnymi są również szkolenia okresowe. Ich częstotliwość oraz długość tych kursów zależy w dużym stopniu od rodzaju zajmowanego stanowiska. Zgodnie z tą zasadą najczęściej, bo raz w roku takie szkolenie muszą zaliczyć pracownicy, którzy wykonują prace szczególnie niebezpieczne. Minimalny czas trwania szkolenia wynosi 360 minut. Z drugiej strony pracownicy administracyjno – biurowi nie muszą zaliczać szkolenia okresowego i odbywają oni tylko szkolenie wstępne.

Czy szkolenie BHP obowiązuje również pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie?

Według przepisów na pracodawcy nie ciąży obowiązek sfinansowania szkoleń BHP dla pracowników zatrudnionych na umowę cywilnoprawną. Jednakże jest on zobowiązany do zapewnienia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy. Można powiedzieć, że pracodawca powinien taki kurs zorganizować, ale nie ma obowiązku jego sfinansowania. W tej kwestii może porozumieć się z pracownikiem, aby to on pokrył koszty.

Kto powinien przeprowadzić kurs BHP?

Zgodnie z polskimi przepisami początkowe szkolenie BHP ma prawo przeprowadzić pracodawca, pracownik przez niego wytypowany pracujący na tym samym stanowisku, pracownik BHP albo zewnętrzna firma zajmująca się organizowaniem tego typu szkoleń. Istotne jest żeby to była osoba kompetentna z odpowiednim poziomem wiedzy. Należy wspomnieć, że zarówno szkolenie wstępne, jak i szkolenie okresowe powinny zakończyć się egzaminem którego celem jest sprawdzenie poziomu przyswojonej wiedzy. Takie firmy można znaleźć m.in. w Bydgoszczy, a także w pobliskich miejscowościach  jak Żnin, Wągrowiec czy Nakło.

Kiedy zatrudniony powinien zostać skierowany na badania lekarskie?

Pracodawca nie może zgodzić się na rozpoczęcie pracy przez osobę, która nie ma wstępnych badań lekarskich. Dlatego pracownik przed przystąpieniem do obowiązków musi udać się do lekarza medycyny pracy aby przeprowadzić odpowiednie badania. Istotne jest, żeby takie badania powtórzyć przed upływem terminu ważności zaświadczenia. Czas obowiązywania badań określa lekarz medycyny pracy.  

Kto ocenia poziom ryzyka zawodowego? 

Kodeks Pracy zobowiązuje pracodawcę do oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku. Jednakże nie zawsze potrafi to zrobić, może wówczas zatrudnić zewnętrzną, wyspecjalizowaną firmę w usługach BHP. Taką ocenę ryzyka może zrobić także lekarz, który zajmuje się profilaktyką w danym miejscu pracy.

Co robić kiedy już wystąpi wypadek? 

Oczywiście wówczas w pierwszej kolejności należy pomóc osobie poszkodowanej, a później zabezpieczyć miejsce wypadku i powołać zespół powypadkowy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wypadków ciężkich, śmiertelnych bądź zbiorowych. Wówczas dodatkowo trzeba wezwać Państwową Inspekcję Pracy, oraz prokuraturę. Jeżeli w zakładzie pracy miało miejsce zatrucie trzeba koniecznie zawiadomić również Państwową Inspekcję Sanitarną.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %