WÓZKI WIDŁOWE – CO TRZEBA O NICH WIEDZIEĆ

Read Time:3 Minute, 23 Second

Sektor przewozu towarów i logistyki ciągle rośnie. Jest to pokłosie wieloma przyczynami – wzrostem technologicznym, zmianami w spojrzeniu konsumenckich czy pandemią. Skutkiem tego wzrostu jest potrzeba na coraz rozleglejszą przestrzeni magazynowej. Towary powinny być składowane w konkretnych warunkach. Aby ułatwić ich transport w obrębie hal wykorzystuje się wózki widłowe. Zastosowanie wózków widłowych to kolejna z wyników rozwoju całej dziedziny. Do czego właściwie wykorzystuje się popularnych “widlaków”?

Funkcjonalność wózków widłowych

Wózki widłowe to pojazdami mechanicznymi napędzanymi motorem. Podstawową ich funkcjonalnością jest przenoszenie towarów na niewielkich dystansach. Zazwyczaj produkty transportowane są w zakresie magazynu zadaszonego albo otwartego, czy na placach budowy. Wózki widłowe używane są do przewozu produktów o dużej wadze. Towar zazwyczaj umieszczany jest na paletach, co usprawnia transport. Mogą do układać palet na dużych wysokościach. Dają możliwość też gromadzić palety w blokach i przewozić towary niewymiarowe, które nie mieszczą się na paletach. 

Do kierowania wózkiem widłowym, według prawem, konieczne jest posiadanie konkretnych dokumentów. Ponadto każdy wózki muszą odpowiednio przystosowane i wyposażone w klakson i świetlne. Umożliwia to zadbać maksymalne bezpieczeństwo tak dla użytkownika pojazdu, jak i osób będących w sąsiedztwie. 

Szereg funkcji wózków widłowych wiąże się z mnogością ich rodzajów. Różnorakie typy wózków widłowych przystosowane są do konkretnych potrzeb użytkowników i warunków w jakich mają być wykorzystywane. Bazująć na możliwości transportowe, przedstawić możemy wózki naładowne, podnośnikowe, reachtrucki, skrętne i czołowe. Każdy z nich służy w innych warunkach. W celu zaoszczędzenia powierzchni magazynowej przeważnie wybiera się reachtrucki, z możliwością wysokiego składowania.

Jakie typy zasilania spotykane są w wózkach widłowych?

Ważnym czynnikiem zgodnie z, którego można dokonać podziału wózków widłowych jest rodzaj ich zasilania. Odpowiedni typ napędu determinuje to gdzie wykorzystywany będzie pojazd. Są różne typów rozwiązań technicznych:

Wózki widłowe o zasilaniu spalinowym – zasilane paliwem – najbardziej pasują się na obszarach robót, w przestrzeniach gdzie warunki bywają trudne, a przenoszony ładunek jest ciężki, często wielkogabarytowy. Charakteryzują się dużą siła i odporność. Ze względu wydzielane spaliny mogą być wykorzystywane jedynie na otwartych przestrzeniach.

Wózki widłowe napędzane bateriami – napędzane energią elektryczną, posiadają w baterie. Wykorzystywane się przeważnie w zamkniętych pomieszczeniach – halach, magazynach. Charakteryzuje je zwrotność i precyzja. Przystosowane są do ruchu po małych przestrzeniach. Ich przewagą jest fakt, że są zeroemisyjne.

Wózki widłowe z zasilaniem gazowym – korzystają z gazu LPG, który jesti ich napęd. Instalacje gazowe montowane w wózkach widłowych są ekologicznym i dosyć bezpiecznym rodzajem napędu. Co więcej są ekonomiczne. Dają możliwość szybkie przemieszczania się pojazdu i dobrze wykonaną realizację zaplanowanych zadań. Przydają się prawie w każdych warunkach – korzysta się z nich zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych. 

Impco – wiodący współproducent instalacji LPG dla wózków widłowych 

Jednym z wiodących producentów instalacji gazowych i części zamiennych do wyżej wymienionych jest amerykańska firma IMPCO – http://poplawski.pl/impco/.

Firma IMPCO Technologies przez ponad pięć dekad stała się globalnym liderem produkcji instalacji paliwowych bazujących na gazie. Produkuje ona komponenty znajdujące swoje użytek w różnych branżach przemysłu. Jej towar stanowią alternatywę dla spalinowych silników stosowanych na etapie produkcji i przewozu. Zmiana formy zasilania powoduje, że koszty użytkowania pojazdów są niższe. Konsumowana energia dzięki należytym filtrom i charakterystyce gazu jest bardziej ekologiczna. Daje to korzyść zarówno dla dostawców, użytkowników, jak i dla środowiska. 

Przyroda jest tu ważne. W związku z zaostrzeniem polityki emisyjnej państw, politycy ustanawiają normy dla różnych gałęzi przemysłu i gospodarki. Użycie nowatorskich rozwiązań dostarczanych przez IMPCO pomaga klientom spełnienie narzuconym odgórnie zasadom dotyczącym produkcji spalin.

Produkty IMPCO to grupa rozwiązań – od fundamentalnych komponentów zamiennych do wysoce wyspecjalizowanych silników. 

Reduktory wytwarzane przez IMPCO, odpowiedzialne za spadek ciśnienia gazu LPG i zmianę jego stanu z płynnego w lotny, są znacznie mniejsze niż te stosowane w przypadku aut. IMPCO dzięki autoryzowanych dealerów oferuje także przepustnice i gaźniki, które łączą w sobie cechy reduktora i mieszalnika. Komponenty te są odpowiedzialne za doprowadzenie napędu do silnika. Ponadto producent dostarcza mniejsze części składowe układów napędowych opartych na gazie. Zatem można w jego katalogach znaleźć różnego rodzaju węże, przyłącza, rurki, filtry.

Dekady na rynku w trakcie IMPCO zostało wiodącym producentem w swoim branży sprawiają, że większość producentów wózków widłowych bazuje właśnie z ich rozwiązań. Składniki do instalacji gazowych IMPCO sprawiają, że produkty finalne jakimi są wózki widłowe lepszymi i podnoszą ich wartość. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %