Zakład pogrzebowy – jak znaleźć?

Read Time:2 Minute, 38 Second

Większość osób prędzej czy później będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny element ludzkiego życia. Rodzina nieboszczyka w obliczu nieszczęścia muszą wybrać dobrą firmę pogrzebową. Często śmierć może być tak druzgocąca, że trudno jest myśleć o przyziemnych sprawach związanych z organizacją pogrzebu. Warto wtedy wyszukać odpowiednią firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten niezbyt miły proces od kompleksowo bez najmniejszych problemów. Istotne, żeby to wydarzenie było wyrażeniem poszanowania dla nieboszczyka. Z tego powodu wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak istotną kwestią, nad którą warto się dogłębnie zastanowić. Czym trzeba się kierować wybierając firmę, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy taka firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Zakład pogrzebowy – położenie

Jednym z istotniejszych aspektów, które trzeba rozważyć wybierając zakład pogrzebowy, jest jego położenie. Ważne jest, aby znajdował się on niedaleko cmentarza, gdzie zostanie pochowany zmarły. Miejscowa firma na pewno będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, oraz proboszcza. Umożliwi to na bezproblemową organizację uroczystości. Firmy pogrzebowe powinny także znać pobliskie szpitale czy chłodnie, jeśli nie posiadają swojej. Najczęściej tego typu firmy pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza lub większych miejsc kultu. Na pewno istotnym aspektem jest również to, aby lokalizacja zakładu pogrzebowego umożliwiła sprawny transport zmarłego. Kiedy zgon nastąpi w nocy, niewątpliwie będzie zależało rodzinie na sprawnej reakcji zakładu pogrzebowego.

Czy zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie transport zwłok?

Następną ważną sprawą jeśli chodzi o wybór firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zmarłego. Jest to szczególnie istotne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca docelowego pochówku. Sporadycznie przytrafia się, że należy odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wtedy trzeba zorientować się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje przewiezienie zwłok na duże odległości. Najczęściej takimi usługami zajmują się firmy pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Firma pogrzebowa – zakres usług?

Szukając właściwego zakładu trzeba również zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług. W tak przykrym okresie jakim jest zgon bliskiej osoby często rodzina pogrążona w smutku wolałaby oddelegować sporą część obowiązków związanych z organizacją pogrzebu na zakład pogrzebowy. Warto zwrócić uwagę na to, czy fachowcy mogą wesprzeć we wszystkich urzędowych formalnościach takich jak załatwienie aktu zgonu, wypełnienie wniosku o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe renomowanych firm często obejmują również wybór trumien lub w przypadku kremacji – urn, dobór kwiatów, oprawa muzyczna uroczystości. Niektóre zakłady pogrzebowe wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda służąca do umieszczenia trumny w grobie, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Oczywiście wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu chce ona zaangażować się w organizację uroczystości. 

Dlaczego położenie krematorium jest takie ważne?

Kiedy rodzina jest zdecydowana na kremacje zwłok, powinna zorientować się znajduje się krematorium. Część zakładów w swoich usługach pogrzebowych posiadają również udział w czasie kremacji zwłok. Wówczas zasadniczy jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku położone jest krematorium wyposażone w kaplicę, w której odbędzie uroczystość. Krematoria zlokalizowane są zazwyczaj w pobliżu dużych miejscowości. Z tego powodu jeśli bliscy chcą pożegnać nieboszczyka uczestnicząc w kremacji, firma pogrzebowa znajdzie krematorium, które zlokalizowane jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %