Zwyżki – oczywiste i nieoczywiste funkcje.

Read Time:3 Minute, 3 Second

Zwyżki są maszynami dźwignicowymi. Używa się ich do różnego rodzaju prac, które powinny być wykonane na wysokościach. Jakie są typy podnośników i do jakich konkretnie prac się je wykorzystuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Rodzaje zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na hydraulicznym ramieniu posiada przytwierdzoną platformę. umożliwia to podnoszenie ludzi na dużą wysokość. podnośniki koszowe kategoryzujemy  przez wzgląd na konstrukcję oraz na typ przemieszczania 

uporządkowanie ze względu na budowę rozróżnia 3 rodzaje zwyżek:

    • podnośnik nożycowy – posiada wyciągane ramiona, które są wykonane na krzyż, przez co  jest mocno stabilny.

    • podnośnik przegubowy – posiada bardzo duży zasięg roboczy. przez co można postawić go w dużej odstępie od miejsca świadczonej pracy. bardzo dobrze sprawdza się np. przy ruchliwych ulicach gdy należy wykonać działania odnośnie np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do przemieszczenia ludzi na duże wysokości. Ma małe gabaryty, po złożeniu ramienia zajmuje niewiele miejsca

Natomiast z uwagi na sposób przemieszczania,podnośniki koszowe dzielone są na dwa typy:

    • samojezdne – poruszają się płaskim podłożu, teposiadające napęd 4×4 albo gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się też w cięższych warunkach.

    • na podwoziach samochodowych – montowane są na małych autach jak i sporych samochodach. Czasami umieszcza się je też na przyczepach ciągnących pojazdy.

W jakim celu wykorzystuje się podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe mają ogrom zastosowań. Świetnie nadadzą się przy  wielu  nie zawsze oczywistych obszarach. Poniżej wymieniamy pomysły na wykorzystanie podnośników koszowych.

Branża budowalana

Podnośniki koszowe bardzo często stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do montowania elementów konstrukcyjnychlub  np. okien na dużych wysokościach. Podnośników koszowych używa się też podczas wykonywania  prac malarskich czy przy elewacjach budynków. Są to takie działania  przy, których tradycyjne rusztowanie nie wystarcza.

Montowanie reklam

ciężko wyobrazić sobie branżę reklamową bez stosowania podnośników. bardzo duże reklamy umieszczane są na bokach bloków czy kilkunastometrowych tablicach przy pomocy podnośników. używanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, po drugie nie ułatwia pracy wreszcie przy ogromnych wysokościach jest wręcz niemożliwe. W tym przypadku podnośniki stanowią wielkieułatwienie.

Dbanie o czystość okien i elewacji

Dbanie o dobre prezentowanie się budynków też wymaga zastosowania zwyżek. Używanie technik alpinistycznych przy myciu okien przy dużych wysokościach bywa bardzo ryzykowne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej pracy. Dzięki użyciu podnośnika koszowego, mycie okien czy czyszczenie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, solidniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Dbanie o zieleń w miastach

Zwyżki sprawdzają się również  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Okresowo drzewa potrzebują dokładnego podcięcia  gałęzi,ze zwyżką czynność ta będzie dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza do wykonania.

Pozbywanie się  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg jest ogromnie niebezpieczny. wywołał on w przeszłości  sporo  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobligowani do częstego pozbywania się go, aby zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu w tym celu podnośnika koszowego można pozbyć się śniegu dokładnie i do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Eventy

Nieoczywistym wykorzystaniem zwyżek jest używanie ich w branży rozrywkowej. Zwyżki stosowane są na różnego rodzaju eventach. Nieraz pełnią bardzo praktycznezadania jak np. doświetlanie sceny z dużej wysokości, lub jako pomoc przy jej budowaniu . W niektórych przypadkach sama zwyżka pełni rolę atrakcji. Pozwala ludziom wznieść się wysoko  aby  wykonać sobie zdjęcie i oglądać widoki lub panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Oczywiście  podnośnik koszowy spełnia wszelakie wymogi bezpieczeństwa i nie należy się obawiać korzystania z podnośnika koszowego w tym celu. ludzie , na czas wyjazdu w górę zabezpieczeni są na ten czas uprzężą asekuracyjną. Korzystanie z takiej atrakcji może być wspaniałym przeżyciem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  wykorzystywać można na dużo możliwości. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Napisz w komentarzu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %